Zaznacz stronę

ASG – co to jest?

utworzone przez | mar 4, 2018 | ASG | 0 komentarzy

ASG to skrót od Air Soft Gun, czyli określenie repliki broni palnej wykonanej na przykład w skali 1:1 i używanej do airsoftu, czyli gry zespołowej, w której gracze strzelają do siebie plastikowymi kulkami. Przypomniał Ci się paintball? Skojarzenie nawet poprawne, chociaż airsoft i paintball to odmienne gry, w których jedną z głównych różnic stanowi sposób rozgrywki i rodzaj wystrzeliwanych kulek z replik broni palnej.

Co to jest airsoft?

Airsoft to jeden ze sposobów miłośników broni palnej na obcowanie z jej wiernymi replikami i dobrą dynamiczną zabawę w gronie znajomych, chociaż ma też pewien związek z rekonstrukcją historyczną, jak i paintballem, a dokładniej – z jego jedną odmianą, która nosi nazwę woodsballu – od gry w środowisku naturalnym. To doskonała rozrywka zarówno dla historyków, jak i graczy zafascynowanych strategiami w różnej formie: komputerowej czy planszowej. Airsoft pozwala im się jeszcze bardziej wczuć w historię i przeżywać grę.

Gra airsoftowa jest minimum kilkuosobowa – jeżeli zadaniem graczy jest odwzorowanie historycznej potyczki czy autentycznych działań wojennych, w jednej grze może wziąć udział co najmniej kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób! Rozgrywka może trwać od kilku godzin do nawet jednej doby w przypadku symulacji militarnej, która ma jak najwierniej odwzorowywać dane wydarzenie historyczne.

Airsoft wykorzystuje repliki broni palnej pneumatycznej elektrycznej, sprężynowej i gazowej. Scenariusz gry może być także w 100% fikcyjny lub delikatnie inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Gracze mogą odwzorowywać także działania policyjne i potyczki paramilitarne. W teorii wykorzystuje się taktyki wojskowe, ale w praktyce muszą być one zmieniane tak, aby pasowały do specyfiki używanych replik broni pneumatycznej.

Czym się różni airsoft od paintballu?

Każda replika broni pneumatycznej strzela kulkami plastikowymi, które w porównaniu do paintballa nie są wypełnione farbą i są mniejsze – mają kaliber 6 mm. Ponieważ gracze nie są znaczeni farbą, w airsofcie obowiązuje honorowe przyznawanie się do trafień.

Kolejna różnica między airsoftem a paintballem to kraj pochodzenia. Chociaż obie gry są zespołowe, paintball pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i korzenie jego powstania mają charakter rozrywkowy. Z kolei airsoft powstał w Japonii i dzisiaj jego celem nie jest tylko rozrywka, ale też pewnego rodzaju rekonstrukcja historyczna oraz odwzorowywanie taktyk. Korzenie airsoftu sięgają oddziałów militarnych ćwiczących po II wojnie światowej – o tym za chwilę.

Ponadto w paintballu nie ma takiego nacisku na wierne odwzorowywanie broni pneumatycznej w replikach jak w przypadku airsoftu. Z drugiej strony – mimo to markery używane w paintballu lepiej pozwalają poczuć, jak działa prawdziwa broń palna, mimo że to repliki ASG mają lepszy wygląd. Ich ceny kształtują się podobnie w zależności od wykonania. Najwięcej można zaoszczędzić na kulkach – ponieważ kulki ASG nie są wypełnione farbą, są tańsze.

Czy airsoft i ASG są bezpieczne?

Wszelkie zasady bezpieczeństwa zostały spisane w tzw. prawie ASG. Pewne ustalenia, takie jak używanie okularów ochronnych, są niezmienne od rodzaju gry, inne zaś, takie jak zasady trafiania przeciwników, warunki zwycięstwa, przejmowanie kontroli nad lokalizacjami, elementy sztuki przetrwania, rodzaje używanych rekwizytów itp. są zmienne i zależą od rodzaju rozgrywki.

Tak naprawdę bezpieczeństwo każdej rozgrywki z ASG zależy od tego, jak zachowują się gracze. Szkoda może się przytrafić każdemu, kto np. wbrew prawu ASG nie będzie nosił okularów ochronnych lub strzelał do innej osoby z odległości mniejszej niż 3 metry.

ASG – kulka kulce nierówna

Plastikowe kulki w airsofcie oczywiście – jak w paintballu – nie powodują obrażeń u zawodników, nie dochodzi do żadnych celowych uszkodzeń ciała, szkód na zdrowiu itp., chyba że któregoś gracza poniesie fantazja – i wykona na przykład przewrót zakończony uszkodzeniem barku albo wystrzeli kulkę stanowczo zbyt blisko przeciwnika i wtedy trafienie będzie mocno odczuwalne. Wówczas najmniejszym problemem osoby trafionej jest siniak – kulka wystrzelona z repliki broni może nawet przeciąć skórę mimo warstwy ubrania.

ASG – krótka historia airsoftu

Airsoft w przeciwieństwie do paintballu ma korzenie dosłownie w militariach – nie w zabawie rozrywkowej. Pierwsze repliki ASG powstały w Japonii po II wojnie światowej i były przeznaczone dla oddziałów militarnych, które miały z nimi ćwiczyć taktyki.

Co ciekawe, we współczesnych zasadach airsoftu da się odnaleźć zasady bushido, czyli niepisany zbiór zasad etycznych japońskich samurajów, który był swoistym kodeksem wojskowym zapisanym w duszy każdego samuraja. Wspomnieliśmy już, że gra airsoftowa polega na honorowym przyznawaniu się do trafienia, szanowaniu przeciwnika – jedną z zasad bushido jest prawda i prawdomówność. Ceniona jest także samokontrola oraz prawość i sprawiedliwość.

ASG – uczciwość i honor w airsoft

Osoby, które nie przyznają się do trafień, są zapamiętywane przez społeczność. Niestety – w świecie airsoftu istnieją całe grupy, które nie przestrzegają tych zasad ASG. Pojedyncze osoby mogą zostać usunięte natychmiast z rozgrywki, natomiast recydywistów w tym temacie pomija się w zaproszeniach na kolejne rozgrywki i lekceważąco nazywa się ich “terminatorami”. Taki przydomek prędko mogą zdobyć osoby początkujące z ASG – oczywiste jest, że chcą uczestniczyć w rozgrywce jak najdłużej, jednak powinni przestrzegać od początku honorowych zasad, aby nie zrazić do siebie społeczności i nie wywołać niechęci w stosunku do osoby, która zaprosiła nowicjuszy do gry.

ASG – rodzaje rozgrywek airsoft

Zasady każdej rozgrywki z ASG są ustalane indywidualne, jednak można wyróżnić trzy główne rodzaje gier w airsoft – w zależności od tego, ile osób uczestniczy w grze, ile ma trwać maksymalnie jedna rozgrywka, jak wiele rekwizytów jest w użyciu itp.

Pierwszy z rodzajów gry z ASG to gra stricte sportowa – coś dla hobbystów strzelanek komputerowych i osób, które zapoznały się już z paintballem, ale szukają nowych wrażeń i odmiennych zasad. W takiej grze z ASG drużyny walczą między sobą o np. terytorium albo na “śmierć i życie”, czyli do zlikwidowania ostatniego przeciwnika z drużyny. Dwojako można rozumieć trafienie przeciwnika – albo jako całkowite wykluczenie z gry, albo zamrożenie na ok. kilkanaście minut do kilkudziesięciu. Maksymalny czas takiej strzelanki ASG to kilka godzin.

Drugi z rodzajów gry z ASG to LARP – coś dla miłośników rozmaitych planszówek i graczy RPG kochających znakomitą fabułę i opowieści mistrza gry. W larpach używa się wielu rekwizytów, strzelanie do przeciwników i walka między drużynami jest drugorzędna, bo wszyscy bawią się najlepiej dzięki oryginalnej fabule. W tę wersję może grać nawet kilkadziesiąt osób i wiele więcej.

Ostatni z głównych rodzajów airsoftu to symulacje militarne, nazywane milsimami. To opcja dla osób zafascynowanych rekonstrukcjami historycznymi – i zaawansowanych już w ASG, bo taka rozgrywka może trwać i co najmniej dobę, aby jak najwierniej oddać warunki historyczne. O ile w pierwszej wersji gry trafienie może zamrozić gracza na jakiś czas, to w tej wersji sprawia, że od razu ginie – i wypada z gry.

ASG a prawo – czy replika ASG to broń palna?

Air Soft Gun to nie jest broń palna w rozumieniu prawa, ponieważ jak w przypadku legalnych wiatrówek dostępnych bez pozwolenia na broń energia wylotowa kulki z repliki ASG nie jest większa niż 17 J – w zasadzie rzadko przekracza 3 J. Z tego właśnie powodu – chociaż replika ASG działa jak broń pneumatyczna – z punktu widzenia prawa strzelanie gumowymi kulkami jest zabawą rekreacyjno-sportową.

Repliki ASG są dostępne bez zezwoleń, można je kupić stacjonarnie i wysyłkowo oraz mogą tego dokonać osoby niepełnoletnie – chociaż w przypadku wiatrówek bez zezwolenia sprzedawcy jednak proszą o okazanie chociaż pierwszej strony dowodu osobistego. Repliki ASG są wytwarzane przede wszystkim w skali 1:1, chociaż są popularne także repliki ASG w skali 1:3.

Repliki ASG – rodzaje broni ASG do airsoftu

Repliki ASG to broń pneumatyczna elektryczna, gazowa bądź sprężynowa.

  • Repliki ASG elektryczne charakteryzują się największą popularnością spośród wszystkich rodzajów replik broni ASG. Mają bardzo duży zasięg, są szybkostrzelne, pozwalają graczom na prowadzenie ognia ciągłego. Zaawansowani w ASG gracze mogą je ciekawie tuningować zarówno pod względem wyglądu, jak i mocy.
  • Repliki ASG sprężynowe wymagają ręcznego naciągania sprężyny przed każdym wystrzałem. W porównaniu do replik elektrycznych jest to gorsze rozwiązanie, bowiem w modelach elektrycznych za naciąganie sprężyny odpowiada silnik. Najprostsze i najtańsze repliki ASG mogą być właśnie sprężynowe, jednak to rozwiązanie jest także spotykane w karabinach. Replika ASG sprężynowa może zatem kosztować nawet kilka tysięcy złotych – wszystko zależy od sposobu i jakości wykonania.
  • Repliki ASG gazowe są najmniej opłacalne. Gaz jest drogi, a liczba strzałów oddanych z broni ASG wcale nie zwraca jego ceny. Ponadto przez sprężanie i rozprężanie się gazu repliki ASG gazowe mają zmienną moc. Jeżeli chciałbyś pograć w airsoft zimą – zapomnij o replikach ASG gazowych.

Niezależnie od rodzaju ASG repliki są produkowane z tworzyw sztucznych i stopów metali, sporadycznie są używane w replikach elementy drewniane.

Replika ASG – ile kosztuje broń do airsoftu?

Na broń ASG możesz wydać od zaledwie 200 zł do nawet kilku tysięcy złotych – i mówimy tu o koszcie samej repliki bez kulek i wszelkich innych akcesoriów. Najtańsze repliki ASG są wykonane z najgorszego jakościowo tworzywa – mogą je kupować osoby początkujące, które jeszcze nie wiedzą, czy długo zabawią w airsofcie.

Jedni z najpopularniejszych producentów replik ASG to na przykład SRC, Classic Army, Systema, CYMA, Tokyo Marui, KWA, Boyi. Tanie repliki ASG są produkowane przede wszystkim w Chinach, jednak oczywiście cena nie musi iść w parze jakością. Jeśli chcesz po raz pierwszy zagrać w ASG, najbardziej będzie Ci się opłacać pożyczyć replikę broni od kogoś, zamiast kupować tanią replikę, z której i tak nie będziesz zadowolony, a która nie posłuży Ci długo – i z czasem zaczniesz zauważać jej irytujące mankamenty.

ASG – ile kosztuje airsoft?

Ostateczna cena gry z ASG jest zależna od tego, w jakim stopniu się zaangażujesz w airsoft – wraz ze zwiększeniem doświadczenia z ASG rośnie apetyt na coraz lepszy sprzęt. Za dobrą replikę ASG zapłacisz co najmniej kilkaset złotych na początek, do tego doliczysz sobie koszt kulek.

Obowiązkowe są bardzo dobre okulary ochronne, natomiast przynajmniej na początku opcjonalne jest umundurowanie, buty wojskowe i kamizelka taktyczna – ostatnia bez wątpienia przydaje się do noszenia ekwipunku i magazynku pod ręką.

Za mundurem – panny sznurem! Koszt poszczególnych elementów umundurowania to minimum kilkadziesiąt złotych. Niektórzy oszczędzają na jeszcze droższe elementy i na tej drodze dużych wydatków zostają zafascynowani np. rekonstrukcjami historycznymi, w których koszty związane z garderobą i wyposażeniem mogą być wyższe.

Podsumowując – airsoft to nie jest tania gra zespołowa. Wydatek na początek to koszt minimum dobrej repliki ASG i okularów ochronnych. Potem czeka Cię dokupywanie poszczególnych elementów odzieży, akcesoriów, amunicji, inwestycja w lepszą replikę… Jeśli wciągniesz się w ASG, koszty będą tylko rosły. Ale satysfakcja z każdej rozgrywki też powinna!

Pamiętaj także, że nawet atestowane okulary do ASG po otrzymaniu jednego strzału już mogą mieć nieco naruszoną konstrukcję – tak więc jedna para okularów ochronnych z pewnością nie starczy Ci na całą karierę w grze z ASG. Ponadto pamiętaj także o kupieniu siatkowanej maski na twarz – to mniejszy wydatek niż wizyta u dentysty i znacznie mniej bolesny niż złamany nos. Warto zainwestować także w nakolanniki.

Podobne artykuły:

Sprzęt ASG dla początkujących

Air Soft Gun to repliki broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami. Obecnie używa się ich do zabawy, strzelając do siebie. Może brzmi to...

Tanie ASG do 499 zł – jakie wybrać?

Wiele rodzajów hobby związanych z militariami wiąże się z dużymi kosztami. Początkujący w ASG mogą je minimalizować, nie inwestując od razu w...

Prawo a ASG

Ustawa o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni pneumatycznej, która generuje energię kinetyczną...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *